شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن

کوله بارت بر بند ، شاید این چند سحر فرصت آخر باشد، که به مقصد برسیم

بشناسیم خدا و بفهمیم که یک عمر چه غافل بودیم، میشود آسان رفت

میشود کاری کرد، که رضا باشد او ...

حلول ماه مبارک رمضان ، بهار قرآن ماه عبادتهای عاشقانه و نیایشهای عارفانه و بندگی خالصانه مبارک باد
حلول ماه مبارک رمضان ، بهار قرآن ماه عبادتهای عاشقانه و نیایشهای عارفانه و بندگی خالصانه مبارک باد

1. رمضان‏

رمضان، در لغت از ماده رمض، به معناى شدت گرما و تابش آفتاب بر سنگ و شن مى‏باشد. با توجه به این که ماه رمضان، ماه تحمل سختى‏ها و عطش و گرسنگى است، به این اسم، نام‏گذارى شده است. این ماه، نهمین ماه سال در تقویم هجرى قمرى و یگانه ماهى که است که نامش در قرآن آمده است و یکى از نام‏هاى خداوند به شمار مى‏رود. ازاین‏رو، در روایت اسلامى تصریح شده که رمضان به ماه اضافه گردد و به هیچ وجه، به تنهایى یاد نشود. ماه رمضان، بر همه ماه‏ها برترى دارد؛ زیرا تمامى کتاب‏هاى مهم آسمانى، مانند تورات، انجیل، زبور، صحف و قرآن، در این ماه نازل شده‏اند و شب قدر و شهادت حضرت على علیه‏السلام در این ماه قرار گرفته است و شاید به خاطر همین ویژگى‏هاست که این ماه، براى روزه گرفتن انتخاب شده است.

2. صوم‏

صوم (روزه)، در لغت، به معناى امساک و خوددارى از هر چیز است و در اصطلاح فقه، عبارت از: «امساک و خوددارى از امورى هشت‏گانه، از هنگام اذان صبح تا اذان مغرب، به قصد انجام فرمان خداوند است.روزه در میان یهود و مسیحیت و اقوام و ملت‏هاى دیگر نیز وجود داشته است و آنان به هنگام مواجهه با غم و اندوه، توبه و طلب خشنودى خداوند، روزه مى‏گرفتند تا با این کار، در پیشگاه او، اظهار عجز و تواضع نموده، به گناهان خود اعتراف کنند. از انجیل استفاده مى‏شود که مسیح علیه‏السلام، چهل شبانه روز، روزه گرفت و سرانجام گرسنه شد. قرآن مجید، به صراحت بیان مى‏کند که این فریضه الهى، بر امت‏هاى پیشین نیز واجب بوده است.

رژیم غذایی روزه داران :

در ماه مبارک رمضان یکی از سختی های روزه داران تشنگی است. به همین منظور کارشناسان تغذیه رژیم های غذایی مختلفی را به روزه داران توصیه می کنند. یکی از این رژیم ها مصرف عسل و لیمو می باشد.به این ترتیب که در وقت سحر یک عدد لیمو را با مقداری عسل و آب مخلوط کرده و بنوشند. به گفته کارشناسان تغذیه روزه داری در تابستان و روزهای گرم باعث کمبود آب بدن و اختلال در کلیه ها خواهد شد، به همین منظور تمامی روزه داران باید رژیم غذایی خود را به گونه ای تنظیم نمایند تا از کاهش آب بدن خود در حد امکان پیشگیری نمایند.در ایام مبارک رمضان علاوه بر مصرف لیمو و عسل یاد شده مصرف چای کم رنگ، آب، شیر، میوه و سبزی به شدت توصیه می شود.

در ماه پر خیر و برکت رمضان برایتان قبولی طاعات و عبادات را آرزومندیم ...

التماس دعا